Bezbariérová kúpeľňa - Kúpelka

Kúpeľňa je pravdepodobne najrizikovejšie miesto v celom dome alebo byte, a to platí nielen pre hendikepované osoby, ale aj pre mladých a zdravých ľudí. Klzká podlaha, vychádzanie a vchádzanie do vane alebo sprchy, či používanie elektrických spotrebičov v prostredí plnom vody, to všetko sú klasické rizikové situácie. Ak si k tomu prirátame aj zdravotné znevýhodnenie, môže byť kúpeľňa naozaj nebezpečným miestom. Ako vybudovať bezpečnú bezbariérovú kúpeľňu?

Je dôležité mať sa čoho chytiť

Bezpečná kúpeľňa vhodná aj pre ľudí s postihnutím musí poskytovať dostatok predmetov, ktorých je možné sa chytiť a pridržať. Najlepšie je vybaviť bezbariérovú kúpeľňu špeciálnymi držiakmi (tzv. madlami), ktoré v prípade potreby môže využiť postihnutá osoba, ale aj jej opatrovateľ. Čím viac takýchto držiakov bude, tým lepšie, na druhej strane by však nemali prekážať pri pohybe. Ideálne je ich umiestniť pri záchode a pri sprche či vani, prípadne v nej.

Pozor na klzkú podlahu a stabilitu

Veľké riziko plynie aj z klzkej podlahy – práve pošmyknutie v kúpeľni patrí medzi najčastejšie príčiny úrazov v domácnosti. Zaobstarajte si protišmykové podložky, ktoré využijete nielen na podlahe, ale aj v samotnej sprche alebo vani. Ak je státie v sprchovom kúte nad vaše sily, pomôžte si aj sprchovou stoličkou. Tá je pre hendikepované osoby často nevyhnutnou pomôckou.

Stropný zdvihák ušetrí námahu

Pohyb v kúpeľni a hygienické úkony sú pre nás samozrejmosťou, pre imobilnú osobu ide však zakaždým o náročný proces spojený s fyzickou námahou. Dobrou pomôckou sú stropné zdviháky, ktoré sú upevnené na strop a pomocou koľajníc sa pohybujú po celej miestnosti. Hendikepovaná osoba sa tak môže dostať z vozíka do vane alebo na záchod veľmi jednoducho. Ide tak o ďalší krok k skutočne bezbariérovej kúpeľni.

Bezbariérová kúpeľňa? Doprajte si priestor

Okrem stropných zdvihákov by sa však bezbariérová kúpeľňa mala vyznačovať ešte niečím – dostatkom priestoru. Nie vždy to ide, najmä bytové kúpeľne bývajú často stiesnené, ale aspoň v rámci možností urobte zmeny, ktoré kúpeľňu aspoň trochu zväčšia. Vyhoďte všetky veci, ktoré nepotrebujete, alebo ich uskladnite inde. Dostatok priestoru je totiž pre bezpečný a nerušený pohyb imobilnej osoby dôležitý.

Hľadáte užitočné odpovede na otázky o bezbariérovosti? Ozvite sa nám na našu bezplatnú infolinku 0800 199 060 a my vám veľmi radi a bezplatne poradíme.


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“