hello world!
Published: 23 mája, 2024

Ako si vybrať správne nemocničné lôžko - posteľ?

Ak ste sa dostali do situácie, že sa musíte rozhodnúť, aké nemocničné lôžko by pre Vás či Vášho blízkeho bolo tým najideálnejším riešením, máme pre Vás niekoľko tipov. Vždy sa treba zamyslieť, čo imobilný človek, pre ktorého je lôžko určené, potrebuje. Od toho závisí následný výber polohovacej postele.

 

Možnosti pri výbere nemocnočných lôžok je viacero

Nemocničné lôžka si ľudia v zásade vyberajú podľa ich funkčnosti (či už mechanické, elektrické, podľa konkrétnych špecifických funkcií), tvaru, resp. veľkosti (obvykle 200 x 90 cm a viac) a nosnosti (zväčša okolo 250 kg).

Keďže ide o „nemocničné lôžka“, je už z názvu jasné, že tento typ polohovacích postelí sa využíva primárne v ošetrovateľských a lekárskych zariadeniach, čiže bude mať vysokú kvalitu, odolnosť, funkčnosť. Dobrou správou je, že takúto profesionálnu nemocničnú posteľ si môžete pokojne zadovážiť aj ku sebe domov. Odporúčame Vám to hlavne v prípadoch, ak má imobilný člen Vašej domácnosti vážnejšie problémy s pohybovým aparátom a trávi na posteli väčšinu času, ale aj v prípade, ak má nejaké zdravotné problémy či vyšší vek človek, ktorý sa oň bude starať. Špeciálne prispôsobené a nastaviteľné nemocničné polohovacie postele môžu spríjemniť a uľahčiť život naozaj obom.

 

Základnou otázkou pri výbere nemocničného lôžka je, či preferujete mechanické alebo elektrické ovládanie

Tak ako pri všetkom, aj manuálne a elektrické nemocničné polohovacie postele majú svoje výhody, ale aj nevýhody, ktoré Vás výrazným spôsobom môžu ovplyvniť pri ich výbere. Poďme sa na ne pozrieť.

 

Výhody manuálnych nemocničných polohovacích lôžok:

 • Nižšia cena
  • Manuálne postele bývajú, logicky, lacnejšie než ich komplikovanejší súperi, tzn. elektrické polohovacie postele, preto sú obvykle jasnou voľbou pre tých klientov, ktorí majú obmedzenejší finančný rozpočet.
  • Zároveň na svoj chod nespotrebúvajú elektrickú energiu, čiže Vám šetria peniaze aj v tomto smere.
 • Jednoduchá údržba
  • Žijeme v modernej dobe, takže každý z vlastných skúseností veľmi dobre vieme, že elektronika je super a život bez nej by sme si už síce nevedeli absolútne predstaviť, avšak vie nás aj potrápiť a dobehnúť.
  • Keďže manuálne polohovateľné postele nedisponujú elektronickými komponentami či rôznymi softvérmi, je pri nich podstatne nižšia pravdepodobnosť, že sa pokazia.

 

Na druhej strane si však treba uvedomiť aj viaceré nevýhody, ktoré so sebou manuálne polohovacie postele (v porovnaní s elektrickými) prinášajú:

 • Väčšia fyzická námaha opatrovateľa
  • Tí z Vás, ktorí už máte skúsenosti s imobilnou osobou, dobre viete, že ide o fyzicky náročnú úlohu. Zjednodušene a pravdivo povedané, v čím lepšej kondícii ste, tým lepšie starostlivosť o imobilného človeka zvládnete.
  • Preto považujeme za rozumné, a odporúčame to všetkým našim klientom, uľahčiť si všetko, čo je vo Vašich možnostiach.
  • Nastavovanie manuálnych postelí si, samozrejme, vyžaduje fyzickú silu. Nemusí to byť problém pre mnohých z Vás, avšak ak máte vyšší vek, či zdravotné problémy, je lepšie zvážiť kúpu elektrického polohovacieho nemocničného lôžka. Špeciálne to platí pre nemocničné zariadenia, kde je personál v podstate nepretržite vystavený väčšej fyzickej námahe a záťaži.
 • Vyšší diskomfort
  • Manuálne nastavovanie rôznych polôh môže byť v porovnaní s elektricky polohovateľnými posteľami náročnejšie (v niektorých prípadoch dokonca až nedosiahnuteľné), kvôli čomu sa imobilný pacient i opatrovateľ nemusia cítiť až tak komfortne. Samozrejme, neplatí to vždy. Bez väčších problémov viete nájsť aj vhodné mechanické polohovateľné nemocničné lôžko, ktoré naplní Vaše potreby.
 • Obmedzenejšie funkcie
  • Manuálne postele, v porovnaní s elektrickými, často ponúkajú menej možností a uľahčení (niektoré z elektrických postelí napríklad disponujú masážnymi funkciami, môžete si pri nich naprogramovať polohy a pod., kým pri mechanických si musíte všetko nastavovať ručne).

 

Možno Vás však poteší vedomie, že ak si elektrickú polohovateľnú posteľ dovoliť nemôžete, neznamená to, že Váš imobilný člen bude mať horší život. Veľmi veľa vecí sa dá nahradiť a mnohému napomôcť aj bez elektriky.

 

 

Samozrejme, vyššie spomínané doplnky viete použiť aj pri elektricky polohovateľných nemocničných lôžkach, či akýchkoľvek iných polohovacích i klasických posteliach.

 

Výhody elektrických nemocničných postelí:

 • Jednoduché ovládanie
  • Nosnou výhodou je, že elektrické postele sa ovládajú pomocou rôznych tlačidiel či pomocou diaľkového ovládača, čo je, samozrejme, omnoho jednoduchšie (a pre telo opatrujúcej osoby aj zdravšie, resp. menej zaťažujúce) než mechanické/manuálne ovládanie.
  • Menšia fyzická námaha - ako sme už spomenuli vyššie, elektrické polohovacie postele sú ideálnym pomocníkom do domácností, kde žijú starší ľudia, prípadne ľudia so zdravotnými problémami, keďže ich ovládanie je skutočne jednoduché, komfortné a nie je ku nemu potrebná väčšia fyzická námaha.
 • Vysoký komfort
  • Vďaka elektrickému ovládaniu dokážete presnejšie nastaviť a ovládať rôzne polohy, čím viete zvýšiť celkové pohodlie – tak imobilnému pacientovi ako aj sebe.

 

Nebolo by voči Vám fér nespomenúť aj nevýhody elektrických nemocničných lôžok:

 • Financie
  • Samozrejme, za nadštandardnú starostlivosť si zväčša treba priplatiť. Takže čím vyššie nároky na polohovateľnú posteľ máte, obvykle sa navyšuje aj jej cena. Na druhej strane však treba pripomenúť, že výber optimálnej polohovacej nemocničnej postele je naozaj veľmi dôležitý a pokiaľ máte šancu, naozaj odporúčame investovať do nej. Pomôžete tak nie len imobilnému človeku, ktorý na nej bude tráviť naozaj väčšinu svojho času, ale aj sebe.
 • Náročnejší servis
  • Keďže elektrické nemocničné postele obvykle disponujú množstvom rôznych elektrických a mechanických komponentov, na ich servis vždy potrebujete špecialistov, čo môže byť finančne, ale neraz aj časovo náročnejšie (keďže ku drobným nejasnostiam či chybám môže pri množstve doplnkov dochádzať častejšie, než pri klasických mechanických polohovacích nemocničných lôžkach).
 • Absolútna odkázanosť na elektrický prúd
  • Je jasné, že elektrické postele vždy potrebujú mať svoj funkčný zdroj. V drvivej väčšine to problém nebýva, avšak môže sa stať, že pri výpadku elektrického prúdu alebo v oblastiach, kde bývajú problémy s prôdom, sa posteľ nebude dať ovládať.
  • V niektorých (avšak len veľmi špecifických) prípadoch nečakaného výpadku prúdu môže dôjsť aj k poruche niektorých jej elektrických a mechanických častí.

 

Výber je vždy na Vás. V zásade platí, že pokiaľ hľadáte čo najjednoduchšieho a cenovo dostupného pomocníka, bude pre Vás nemocničné lôžko s mechanickým zdvihom to správne riešenie. Pokiaľ však potrebujete výraznejšie šetriť aj osobu ošetrovateľa (napr. ak je to senior, človek so zdravotnými problémami, tehotná žena a pod.), dosiahnuť najvyšší možný komfort pre imobilného pacienta a finančne to zvládnete, siahnite radšej po niektorej z nasledujúcich možností:

 

špecifickými typmi nemocničných lôžok sú aj:

 

Možno Vás aspoň trošku poteší informácia, že doprava všetkých typov nemocničných lôžok je u nás zadarmo.

Pokiaľ ešte nemáte skúsenosti a potrebujete sa s niekým poradiť, čo by vo Vašej situácii bolo tým najoptimálnejším riešením, Velcon je Vám plne k dispozícii. Sme na trhu vyše 20 rokov. Debatujeme s našimi klientmi, spisujeme si ich výhrady a nápady na zlepšenia, neustále sa učíme a snažíme sa prinášať na trh len tie najkvalitnejšie a najpraktickejšie produkty, ktoré Vám dokážu uľahčiť a spríjemniť spoločný život. Pokojne sa nám ozvite.


  Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

  „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

  Nonstop bezplatná infolinka

  0800 199 060
  Support develop by Greativity.sk