hello world!
Zverejnené: 30 júla, 2018

Bezbariérové vozidlo: Ako si ho vybrať a na čo si dávať pozor

Jeden z najťažších momentov pre každého hendikepovaného človeka a jeho opatrovateľov býva preprava na iné miesto. Mestské prostredie na Slovensku ešte ani zďaleka nespĺňa nároky na bezbariérovosť, preto býva väčšinou najjednoduchšie imobilnú osobu naložiť do auta a vyložiť až v cieli – a dúfať, že cieľová destinácia bude bezbariérová. Bezbariérové vozidlo – auto, ktoré vám bude slúžiť na prepravu imobilnej osoby, by malo spĺňať niekoľko parametrov. V opačnom prípade sa môže stať, že sa s ním viac natrápite, ako si pomôžete.

Spoľahlivosť a bezpečnosť vozidla

Každé vozidlo, ktoré sa zúčastňuje cestnej premávky, by malo byť bezpečné. Ale priznajme si, niektoré sú bezpečnejšie viac a iné menej. Práve bezpečnosť by mala byť pri výbere bezbariérového vozidla jedným z hlavných kritérií. A čo myslíme pod bezpečnosťou? Nielen odolnosť vozidla pri náraze – to už je extrémna situácia, ku ktorej, dúfajme, nikdy nedôjde. Pod bezpečnosťou myslíme aj celkové vybavenie vozidla dodatočnými technológiami, ktoré uľahčujú prácu s autom, a tým eliminujú riziko – zadné kamery, sledovanie mŕtveho bodu, ESP či systém, ktorý dokáže odhadnúť únavu vodiča a upozorniť ho, že by mal zastaviť.

Bezpečné vozidlo by malo byť odolné voči snahám zlodejov, takže všetko zdravotné vybavenie a pomôcky pre imobilné osoby v ňom budete môcť pokojne nechať. V neposlednom rade ide o celkovú spoľahlivosť vozidla - to, že vás nenechá v štichu a nebudete musieť riešiť nefungujúce štartovanie práve vo chvíli, keď budete potrebovať s imobilnou osobou urobiť akútny presun.

Bezbariérové vozidlo, jeho veľkosť a množstvo priestoru

Veľkosť vozidla je kľúčová – pravdepodobne nikomu by nenapadlo vybrať si klasický malý osobný automobil. Ideálny je úžitkový automobil so zdvihnutým kufrom, ktorý sa dá prerobiť na bezbariérové vozidlo. Treba si totiž uvedomiť, že preprava imobilnej osoby si vyžaduje naozaj veľa priestoru – okrem samotnej osoby je totiž často nutné prevážať aj invalidný vozík (a ich skladnosť nie je vždy optimálna), na ich bezproblémový presun do auta slúži zdvihák SMART LIFTER, pri ktorom je potrebné sa obzerať po autách typu Combi, Van, alebo Hatchback. Okrem veľkosti kufra si však dávajte pozor aj na výšku vozidla a strechy (ak bude pod imobilnou osobou sedák, nízko položená strecha môže byť prekážkou), šírku sedadiel či množstvo miesta na nohy.

Zdvihák do auta je často nutnosťou

Každý, kto niekedy zažil situáciu, kedy bolo nutné premiestniť imobilnú osobu z vozíka do automobilu, vie, že ide o náročnú úlohu. Vhodným pomocníkom je zdvihák do auta, ktorým efektívne vyriešite presun hendikepovanej osoby. Fyzická námaha tak z celého procesu takmer úplne vymizne. Zdvihákov je, samozrejme, viacero typov. Obľúbený je napríklad osobný zdvihák Smart Transfer, ktorý sa skladá z dvoch častí, pričom tá pohyblivá sa dá jednoducho zložiť a prevážať vo vozidle. Ubezpečte sa, že automobil bude na inštaláciu zdviháka vhodný – či poskytuje dostatok priestoru a možnosť na uchytenie pevnej časti zdviháka, aby bola inštalácia a manipulácia so zdvihákom pohodlná.

Využite aj peňažný príspevok na vozidlo

Ak sa chystáte kupovať bezbariérové vozidlo, nepochybne sa vám zíde finančná pomoc. Existuje viacero možností financovania takéhoto vozidla, jednou z nich je aj finančný príspevok od štátu. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla je možné vybaviť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Výška finančného príspevku závisí od viacerých faktoroch, nech je však akákoľvek, určite výrazne pomôže ťažko skúšanému rodinnému rozpočtu.

Vyskúšajte si osobný zdvihák SMART TRANSFER alebo zdvihák do kufra SMART LIFTER osobne. Kontaktujte nás na bezplatnej infolinke: 0800 199 060 a my vám týchto pomocníkov radi predvedieme priamo u vás doma.


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Nonstop bezplatná infolinka

    0800 199 060
    Support develop by Greativity.sk