hello world!
Published: 26 júla, 2018

Schody, najväčší nepriateľ pre ŤZP odkázaného na invalidný vozík. Ako ich prekonať?  

Bezbariérovosť na Slovensku je, bohužiaľ, ešte stále v plienkach. Verejné priestory sú projektované tak, že imobilná osoba musí využiť na presun z bodu A do bodu B maximálnu možnú dávku trpezlivosti a vynachádzavosti. Situácia sa pomaly zlepšuje, množstvo starších budov, chodníkov, námestí alebo verejných dopravných prostriedkov však stále na imobilné osoby neberie ohľad. Všade okolo nás je plno schodísk, pre imobilnú osobu neprekonateľných prekážok. Ako sa s nimi popasovať?

Schodolezy

Schodolez je prakticky pomocník na prekonávanie schodísk. Ide o mobilné zariadenie, nevyžaduje si žiadnu pevnú montáž. Ak viete, že v cieli vašej cesty vás budú čakať schody, môžete ho naložiť do auta a vziať so sebou. Schodolezy sa dajú v určitých prípadoch použiť aj v exteriéri, v drvivej väčšine prípadov sú ale využívané v panelákoch alebo domoch s viacerými schodiskami, kde chýbajú výťahy, a kde by vybudovanie výťahov bolo príliš komplikované alebo drahé. Pri schodoleze je nutná asistencia opatrovateľa alebo inej osoby okrem samotného postihnutého.

Zdvíhacie plošiny

Zdvíhacie plošiny pre imobilných (alebo aj výťahy pre imobilných) sú možno najpohodlnejším spôsobom, ako prekonať schody. Nainštalovať sa dajú v interiéri aj v exteriéri, v rôznych výškach a veľkostiach. Skúsenosť nás presvedčila, že môžu dokonca spájať interiér s vonkajším prostredím. Sú vhodné do rodinných domov, ale aj škôl či inštitúcií. Takéto zdvíhacie plošiny alebo výťahy sú komplexným  bezbariérovým riešením, to znamená, že po ich inštalácii by už schody nemali byť pre imobilnú osobu žiadnou prekážkou. Výhodou je, že na využívanie zdvíhacej plošiny nepotrebuje hendikepovaná osoba pomoc opatrovateľa.

Schodiskové výťahy

Schodiskové alebo stoličkové výťahy sú obľúbeným pomocníkom pri prekonávaní schodov v interiéri. Je to ideálne riešenie do rodinných domov, a nemusí ísť pritom hneď o domácnosť s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Schodiskový výťah ocenia aj starší ľudia, ľudia s bolesťami pohybového aparátu, alebo ktokoľvek iný, pre koho je prekonanie schodiska náročnou úlohou. Schodiskové výťahy sú pohodlné a nenáročné na obsluhu.

Potrebujete poradiť pri kúpe zdvíhacieho zariadenia pre imobilné osoby? Ozvite sa nám na našu bezplatnú infolinku: 0800 199 060, alebo nám napíšte na velcon@velcon.sk.


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Nonstop bezplatná infolinka

    0800 199 060
    Support develop by Greativity.sk